top of page

Historie sboru

     Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie je součástí kulturního života města Jihlavy od roku 1998.  Sbor má přibližně 40 členů různého věku, od studentů po zkušené zpěváky. Od svého založení pracuje sbor pod záštitou Základní umělecké školy v Jihlavě, která mu poskytuje nejen technické zázemí, ale i všestrannou podporu . V repertoáru sboru jsou písně duchovní i světské, umělé i lidové, veselé i vážné, autorů českých i zahraničních, současných i minulých. 


     Během svého desetiletého působení vybudoval  ve svém městě tradici koncertů, které si již získaly své stálé obecenstvo. Patří k nim Jarní koncert Melodie , koncert Zpěvy adventní a vánoční, koncert Vánoční Melodie dětem věnovaný dětem Základní školy speciální a Denního a týdenního stacionáře a také Půlnoční koncert vánoční, kdy zní vánoční mše Jakuba Jana Ryby Hej, mistře.. 


     Sbor od jeho založení do roku 2009 umělecky řídil sbormistr  Mgr. Jiří Jakeš,společně s Mgr. Danou Fučíkovou (hlasová výchova sboru ) a Lubomírem Šrubařem (korepetice a klavírní doprovod). Pod jejich vedením sbor  dosáhl řady úspěchů jak na domácí, tak i zahraniční scéně. Patří mezi ně například medailová ocenění získaná v Olomouci na soutěži s mezinárodní účastí Mundi Cantat v letech 2000-2007, odkud si Melodie přivezla dvakrát bronzovou a třikrát stříbrnou medaili.

     Pod taktovkou Mgr. Jiřího Jakeše Melodie reprezentovala český sborový zpěv a město Jihlavu také během svých koncertních turné v zahraničí: opakovaně ve francouzské Provence, dále v italské Cervii a holandském Purmerendu.


     K jihlavské kulturní scéně  neodmyslitelně patří Festival sborového umění (FSU). Již od roku 2005 má Melodie tu čest reprezentovat město Jihlavu na tomto festivalu a společně s dalšími špičkovými světovými i českými sbory zpívat na zahajovacím koncertě. V roce 2007 nastudovala Melodie pod vedením J. Jakeše světovou premiéru skladby A.Tučapského Jubilate Laudate, kterou autor napsal právě pro zahajovací koncert jubilejního 50.ročníku festivalu. Premiéru skladby dirigoval sám autor, který na festival přicestoval z Velké Británie. Pro 51. ročník připravila Melodie pod vedením dirigenta J. Jakeše na vystoupení na zahajovacím festivalovém koncertu spolu s dalšími sbory z kraje Vysočina po dvěstě let dlouhé přestávce obnovenou premiéru části  slavnostní kantáty„Fürstenfeier“ Pavla Vranického.

     V říjnu 2009 nastoupil Jako druhý sbormistr do sboru pan Pavel Salák , který v březnu 2010 převzal vedení Melodie.

bottom of page