top of page

Koncert pro Petra Šanderu  

   Svým listopadovým koncertem Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie navazuje na rok 2011,
kdy se koncert pro Petra Šanderu uskutečnil poprvé. Byl to dárek k jeho 70. narozeninám.
Petr Šandera bývalý ředitel ZUŠ Jihlava, varhaník, pedagog a skladatel je autorem kolem 150 opusů skladeb, mnoho z nich je napsáno pro pěvecké sbory. Svým pedagogickým působením ovlivnil hudební směřování mnoha žáků jihlavské ZUŠ. V roce 2007 obdržel za svoji hudebně – pedagogickou a tvůrčí činnost Cenu města Jihlavy. Je výrazným podporovatelem sboru Melodie, stál u jeho vzniku v roce 1998. Melodii je věnovaná celá řada jeho skladeb.

   Letos je panu Šanderovi 75 let a to je pro Melodii příležitost k uspořádání koncertu, kde zazní jeho dílo. Melodie znovu po 15 letech znovu nastudovala Radostné zpívání A. D. 2000 , které zaznělo v premiéře na jihlavských Slavnostech varhan v roce 2001. Kromě této skladby zazní i další skladby, tentokrát ovšem premiéry. Malá mše pro dětský sbor, zazní v podání telčského dětského pěveckého sboru TELČísla, kterému je tato skladba věnována.. Skladbu pro sólové varhany a sbor Chrámová hudba a dvě části skladby Hudba pro přátele – Jihlavská mše uvede speciální pěvecké těleso stvořené pouze pro tuto příležitost. Ke spoluúčasti na svátečním koncertě pozval sbormistr Melodie a bývalý Šanderův žák Pavel Salák zpěváky z dalších sborů z regionu - všechny, kdo mají k panu skladateli a k jeho hudbě vztah, nebo je láká hudební dobrodružství.

   Sopránové sólo přednese paní Dana Fučíková, u varhan se vystřídají Petr Sobotka a Pavel Salák , dirigovat budou Anežka Tichá a Pavel Salák.

Šanderovy skladby jsou do hloubky promyšlené a osobitě napsané. Jako každý koncert s premiérami je i ten 5. listopadu 2016 významnou událostí jak pro autora, tak pro interprety a také pro publikum. Srdečně Vás zveme na koncertní setkání s významnou osobností Jihlavska, na setkání s jeho hudbou, na další společné setkání s uměním sborového zpěvu.

bottom of page